Operator wtryskarki – praca, zarobki, czym się zajmuje?

(5/5)(4votes)

Operator wtryskarki to bardzo odpowiedzialne stanowisko, ponieważ osoba, która się tym zajmuje obsługuje oraz nadzoruje urządzenia do formowania rozmaitych wyrobów z tworzyw sztucznych (głównie o nietypowych kształtach, w produkcji masowej). Operator wtryskarek czuwa m.in. nad wysokiej klasy wtryskarkami, w których to dochodzi do formowania wyrobów z wybranych przez zakłady produkcyjne tworzyw. Do podstawowych obowiązków ustawiacza wtryskarek należą również inne czynności, w tym np. sortowanie i pakowanie produktów oraz obsługa urządzeń do podawania surowców. Jak widać trzeba się na pracy na wtryskarkach dobrze znać i posiadać w tym zakresie odpowiednie kompetencje.

Praca operatora wtryskarki – jak to wygląda w praktyce?

Praca operatora wtryskarki wcale nie należy do najłatwiejszych, ale można się do niej skutecznie przygotować. Kluczowe jest to, aby na stanowisku operatora wtryskarek zajmowała się osoba doświadczona i wykwalifikowana, która będzie odpowiadać za:

– kontrolowanie procesów formowania w zakładach przemysłowych,

– nadzorowanie jakości wytwarzanych wyrobów zgodnie z obowiązującymi standardami i normami,

wypełnianie dokumentacji technicznej (np. karty identyfikacyjne),

– czyszczenie oraz prace konserwacyjne w obsługiwanych urządzeniach i maszynach,

– kontrolę urządzeń sterowniczych,

– eliminowanie nieprawidłowości w procesach produkcyjnych.

Na samym początku operator wtryskarki będzie musiał się zająć przygotowaniem gniazda produkcyjnego, tak aby proces produkcji mógł w ogóle wystartować. Później ustawiacz wtryskarek kontroluje się wszelkie procesy produkcyjne (np. przygotowywanie wyrobów z tworzyw termoplastycznych i termoutwardzalnych) i segreguje się uzyskane wyroby. Na samym końcu pracy na wtryskarakach pozostanie uporządkować (składowanie) oraz wypełnić niezbędną dokumentację.

Operator wtryskarek – kto może nim zostać i jakie wymagania trzeba spełnić?

Nie każda zainteresowana osoba będzie mogła zostać profesjonalnym operatorem wtryskarki. Praca ustawiacza wtryskarek wymaga spełnienia kilku istotnych wymogów. Chodzi tutaj m.in. o:

– ukończenie specjalistycznych kursów lub praktyki w zakładzie produkcyjnym/przemysłowym,

branie udziału w rozmaitych szkoleniach,

– ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej (najlepiej na kierunku operatora maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych).

Jeśli osoby zainteresowane podjęciem pracy na wtryskarkach mają alergię na smary oraz oleje, nie będą mogły zostać operatorami wtryskarek. Operator wtryskarki musi być osobą o dobrym zdrowiu, która nie ma żadnych ograniczeń ruchowych i jest w dobrej kondycji fizycznej. W tym zawodzie liczy się też „sokoli” wzrok.

Operator wtryskarki zarobki – na jakie można liczyć?

W tym miejscu wypadałoby się zastanowić nad tym, konkretnie ile zarabia operator wtryskarki? Szacuje się, że zarobki operatora wtryskarek są rzędu 3800-4600 złotych brutto, chociaż dużo zależy tutaj od doświadczenia ustawiacza wtryskarki oraz miasta, w którym wykonuje swoją pracę. W większych miastach można liczyć na dużo wyższe zarobki. Oczywiście do zarobków operatora wtryskarki dochodzą do tego różnego rodzaju benefity, a więc prywatna opieka zdrowotna, pakiety socjalne oraz dodatkowe ubezpieczenie.

Obsługa wtryskarki – na co trzeba szczególnie uważać?

Obsługa wtryskarki wymaga od operatorów szczególnej uwagi, ponieważ szybko może się okazać, że dana osoba po prostu się do tego nie nadaje. Operatorzy wtryskarek odpowiadający za realizację tego typu zadań często pracują w dość trudnych warunkach, a konkretniej przy podwyższonej temperaturze. Ustawiacz wtryskarek jest też narażony na liczne urazy, stłuczenia, obtarcia oraz oparzenia. Często operator wtryskarki musi używać ostrych narzędzi, a łatwo wtedy o uszkodzenie własnego ciała. Należy do tego dorzucić występowanie pyłów.

Praca na stanowisku operatora wtryskarki musi być idealnie zaplanowana. Odpowiadają za to właściciele zakładów produkcyjnych. Operatorzy wtryskarek pracują zazwyczaj na ogrzewanych i suchych halach, na których to panują doskonałe warunki higieniczne. Nie obejdzie się też bez sprawnej wentylacji. Jeśli ktoś nie radzi sobie z wysokimi temperaturami, powinien porzucić marzenia o byciu operatorem wtryskarki.

Czy praca ustawiacza wtryskarek jest satysfakcjonująca?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy praca operatora wtryskarki jest w pełni satysfakcjonująca? Z pewnością jest to potrzebny zawód, ponieważ zapotrzebowanie na wykwalifikowanych operatorów wtryskarek stale rośnie. Co prawda wtryskarki znajdujące zastosowanie w zakładach produkcyjnych są zaopatrzone w nowoczesne systemy, ale trzeba je regularnie nadzorować. Odpowiada za to doświadczony operator, bez którego proces produkcji mógłby zakończyć się fiaskiem.

Wtryskiwanie tworzyw sztucznych wymaga przygotowania profesjonalnego planu działania i to właśnie w nim musi się znaleźć miejsce na operatora wtryskarki. W tym zawodzie można się rozwijać. Nie ma żadnych przeszkód, aby po pewnym czasie zostać brygadzistą lub mistrzem i zajmować się ustawianiem maszyn. Programowaniem innowacyjnych urządzeń zajmuje się z kolei technolog, który odpowiada również za wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych do form wtryskowych. W niektórych przypadkach praca operatora wtryskarki jest monotonna, ale jeśli ktoś wykonuje ją z odpowiednim zaangażowaniem, zawsze odnajdzie w niej satysfakcję i spełnienie.

Fullbax Formy zajmuje się produkcją jak i projektowaniem form wtryskowychZapraszamy do bezpłatnej wyceny!

kontakt@fullbax-formy.pl
tel. polski: +48 616 255 533
tel. whatsapp: +86 158 1241 3590
WeChat: 158 1241 3590
numer chiński +86 158 1241 3590

Przykładowe realizacje form wtryskowych: https://fullbax-formy.pl/realizacje/

Zobacz również…

Tworzywo ABS – co to, właściwości, zastosowanie

Tworzywo ABS to popularny materiał stosowany w różnych dziedzinach przemysłu, takich jak motoryzacja, elektronika czy druk 3D. Skrót ABS pochodzi od nazwy akrylonitryl-butadien-styren, które są trzema głównymi składnikami tego tworzywa. Właściwości ABS sprawiają, że jest to materiał wszechstronny, łatwy w obróbce i wykorzystywany w szerokim zakresie zastosowań. Materiał ABS co to? Terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy, znany również [...]

Tworzywa sztuczne – co to, rodzaje, wady i zalety

Tworzywa sztuczne odgrywają istotną rolę w naszym codziennym życiu, a ich wpływ na różne aspekty współczesnego świata jest niezaprzeczalny. W tym artykule przyjrzymy się wadom i zaletom tworzyw sztucznych, aby lepiej zrozumieć ich wpływ na różne dziedziny przemysłu, gospodarki oraz środowiska. Zapoznamy się również z podstawowymi informacjami na temat tworzyw sztucznych, ich rodzajów, zastosowań, a [...]

Pokrywy plastikowe – projekt i produkcja

W naszym artykule przyjrzymy się bliżej, jak od pomysłu na projekt, przez skomplikowany proces tworzenia form wtryskowych, dochodzi do produkcji funkcjonalnych i estetycznych pokryw plastikowych. Zastanowimy się również, jakie są główne zastosowania pokryw plastikowych w różnych sektorach przemysłu oraz jakie korzyści niosą ze sobą dla producentów i konsumentów. Sprawdź na czym polega projekt i produkcja [...]