Operator wtryskarki to bardzo odpowiedzialne stanowisko, ponieważ osoba, która się tym zajmuje obsługuje oraz nadzoruje urządzenia do formowania rozmaitych wyrobów z tworzyw sztucznych (głównie o nietypowych kształtach, w produkcji masowej). Operator wtryskarek czuwa m.in. nad wysokiej klasy wtryskarkami, w których to dochodzi do formowania wyrobów z wybranych przez zakłady produkcyjne tworzyw. Do podstawowych obowiązków ustawiacza wtryskarek należą również inne czynności, w tym np. sortowanie i pakowanie produktów oraz obsługa urządzeń do podawania surowców. Jak widać trzeba się na pracy na wtryskarkach dobrze znać i posiadać w tym zakresie odpowiednie kompetencje.
Praca operatora wtryskarki – jak to wygląda w praktyce?
Praca operatora wtryskarki wcale nie należy do najłatwiejszych, ale można się do niej skutecznie przygotować. Kluczowe jest to, aby na stanowisku operatora wtryskarek zajmowała się osoba doświadczona i wykwalifikowana, która będzie odpowiadać za:
– kontrolowanie procesów formowania w zakładach przemysłowych,
– nadzorowanie jakości wytwarzanych wyrobów zgodnie z obowiązującymi standardami i normami,
wypełnianie dokumentacji technicznej (np. karty identyfikacyjne),
– czyszczenie oraz prace konserwacyjne w obsługiwanych urządzeniach i maszynach,
– kontrolę urządzeń sterowniczych,
– eliminowanie nieprawidłowości w procesach produkcyjnych.
Na samym początku operator wtryskarki będzie musiał się zająć przygotowaniem gniazda produkcyjnego, tak aby proces produkcji mógł w ogóle wystartować. Później ustawiacz wtryskarek kontroluje się wszelkie procesy produkcyjne (np. przygotowywanie wyrobów z tworzyw termoplastycznych i termoutwardzalnych) i segreguje się uzyskane wyroby. Na samym końcu pracy na wtryskarkach pozostanie uporządkować (składowanie) oraz wypełnić niezbędną dokumentację.
Operator wtryskarek – kto może nim zostać i jakie wymagania trzeba spełnić?
Nie każda zainteresowana osoba będzie mogła zostać profesjonalnym operatorem wtryskarki. Praca ustawiacza wtryskarek wymaga spełnienia kilku istotnych wymogów. Chodzi tutaj m.in. o:
– ukończenie specjalistycznych kursów lub praktyki w zakładzie produkcyjnym/przemysłowym,
branie udziału w rozmaitych szkoleniach,
– ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej (najlepiej na kierunku operatora maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych).
Jeśli osoby zainteresowane podjęciem pracy na wtryskarkach mają alergię na smary oraz oleje, nie będą mogły zostać operatorami wtryskarek. Operator wtryskarki musi być osobą o dobrym zdrowiu, która nie ma żadnych ograniczeń ruchowych i jest w dobrej kondycji fizycznej. W tym zawodzie liczy się też „sokoli” wzrok.
W tym miejscu wypadałoby się zastanowić nad tym, konkretnie ile zarabia operator wtryskarki w wtryskowni? Szacuje się, że zarobki operatora wtryskarek są rzędu 3800-4600 złotych brutto, chociaż dużo zależy tutaj od doświadczenia ustawiacza wtryskarki oraz miasta, w którym wykonuje swoją pracę. W większych miastach można liczyć na dużo wyższe zarobki. Oczywiście do zarobków operatora wtryskarki dochodzą do tego różnego rodzaju benefity, a więc prywatna opieka zdrowotna, pakiety socjalne oraz dodatkowe ubezpieczenie.
Obsługa wtryskarki – na co trzeba szczególnie uważać?
Obsługa wtryskarki wymaga od operatorów szczególnej uwagi, w szczególności jeśli mamy do czynienia z zaawansowanym projektem formy wtryskowej ponieważ szybko może się okazać, że dana osoba po prostu się do tego nie nadaje. Operatorzy wtryskarek odpowiadający za realizację tego typu zadań często pracują w dość trudnych warunkach, a konkretniej przy podwyższonej temperaturze. Ustawiacz wtryskarek jest też narażony na liczne urazy, stłuczenia, obtarcia oraz oparzenia. Często operator wtryskarki musi używać ostrych narzędzi, a łatwo wtedy o uszkodzenie własnego ciała. Należy do tego dorzucić występowanie pyłów.
Praca na stanowisku operatora wtryskarki musi być idealnie zaplanowana. Odpowiadają za to właściciele zakładów produkcyjnych. Operatorzy wtryskarek pracują zazwyczaj na ogrzewanych i suchych halach, na których to panują doskonałe warunki higieniczne. Nie obejdzie się też bez sprawnej wentylacji. Jeśli ktoś nie radzi sobie z wysokimi temperaturami, powinien porzucić marzenia o byciu operatorem wtryskarki.
Czy praca ustawiacza wtryskarek jest satysfakcjonująca?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy praca operatora wtryskarki jest w pełni satysfakcjonująca? Z pewnością jest to potrzebny zawód, ponieważ zapotrzebowanie na wykwalifikowanych operatorów wtryskarek stale rośnie. Co prawda wtryskarki znajdujące zastosowanie w zakładach produkcyjnych są zaopatrzone w nowoczesne systemy, ale trzeba je regularnie nadzorować. Odpowiada za to doświadczony operator, bez którego proces produkcji mógłby zakończyć się fiaskiem.
Zobacz jak wygląda praca operatora w naszej narzędziowni form wtryskowych.