Etykietowanie w formie – jak to wygląda w praktyce?

Spis treści

Nakładanie etykiet na wypraski to dość skomplikowane przedsięwzięcie, lecz wszystko opiera się na zastosowaniu odpowiednich metod i technik. W tej grupie znajduje się m.in. etykietowanie w formie (IML). Oczywiście całość musi być kontrolowana przez odpowiednio przeszkolone osoby. Wykorzystując metodę IML, etykiety nakłada się na każdym boku oraz na dnie, a folia jest ściśle powiązana z pojemnikiem i nie będzie się rozwarstwiać.

Etykietowanie w formie – jak się za to zabrać? Kilka przydatnych wskazówek

Etykietowanie w formie musi być bardzo dokładnie zaplanowane. Dla wykwalifikowanych osób nie jest to trudne. Na samym początku przygotowuje się formę wtryskową, a później wprowadza się do niej optymalnie ukształtowaną etykietę z tworzywa. Zainteresowane osoby mogą skorzystać z folii:

– jednorodnej,

– wielowarstwowej.

Dodatkowo nie ma żadnych przeciwwskazań, aby na folii znalazł się jakiś wzór graficzny. Wszystko jest uzależnione od tego, jakie potrzeby będą mieć poszczególni klienci. Następnie przechodzi się do wtryskiwania tworzywa, tak aby finalnie uzyskać wypraskę wtryskową. Cały proces etykietowania w formie odbywa się pod oddziaływaniem bardzo wysokiej temperatury oraz odpowiedniego ciśnienia. Jak widać osoby bez większego doświadczenia mogłyby temu nie podołać. Ważną rolę w etykietowaniu IML pełnią też siły adhezji. Wszystko kończy się schłodzeniem wypraski, po czym wyjmuje się ją z formy wtryskowej, a etykieta stworzy z nią jednorodny element.

Etykietowanie IML – co przemawia za skorzystaniem z metody IML?

Warto zastanowić się nad jedną podstawową kwestią – jakie konkretnie zalety ma etykietowanie IML? Etykietowanie w formie to gwarancja uzyskania trwałego zdobienia. Ponadto znacznie skraca się czas wytwarzania i obniża się koszty produkcji. Jak widać skorzystają na tym przede wszystkim rozwijające się zakłady przemysłowe/produkcyjne, chociaż coraz częściej po metodę IML sięgają również małe firmy i wielkie przedsiębiorstwa. Inne mocne strony metody IML to:

– ograniczenie ilości wykonywanych operacji technologicznych,

– większa sterylność produkcji.

Jak każda technika, tak i etykietowanie w formie ma swoje słabsze strony. W tej kategorii wypadałoby wyróżnić m.in. modyfikowanie konstrukcji zastosowanej formy do plastiku oraz konieczność inwestowania w rozmaite urządzenia pomocnicze. W związku z tym musi to nadzorować doświadczony fachowiec, aby jednocześnie zatroszczyć się o firmowe finanse i nie nadwyrężyć przygotowanego wcześniej budżetu.

Od czego uzależnione jest prawidłowe realizowanie etykietowania w formie?

Prawidłowe realizowanie etykietowania IML uzależnione jest od kilku różnych czynników. Trzeba tutaj wymienić m.in. utrzymanie etykiety w konkretnym obszarze gniazda. Wymaga to maksymalnej precyzji oraz dużego zaangażowania ze strony pracowników zakładu przemysłowego. Etykieta powinna być zabezpieczona przed przemieszczaniem się w formie, np. wtedy, gdy wypełnia się ją tworzywem. Jak utrzymać etykietę we właściwym miejscu? Kluczową rolę odgrywają w tym aspekcie dwie popularne metody, a konkretniej: podciśnieniowa (etykietę pobiera się z magazynu i wprowadza się ją do gniazda formy poprzez wtryskarkę robota) oraz elektrostatyczna (wykorzystywanie sił elektrostatycznych). Co jeszcze wpływa na prawidłowy przebieg etykietowania IML? Odpowiedni kształt etykiety, zadbanie o jej wymiary oraz właściwości mechaniczne folii.

Zapraszamy do bezpłatnej wyceny zlecenia na etykietowanie w formie w naszej wtryskowni > https://fullbax-formy.pl/kontakt/

Przykładowe koszty formy wtryskowej i realizacje znajdziesz na naszej stronie.

Spis treści

Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić

Zobacz, jakie usługi realizujemy, jak pracujemy i jak możemy Ci pomóc. 

Sprawdź najchętniej czytane artykuły

forma do plastiku

Forma do plastiku

Poszukujesz niezawodnych narzędzi do produkcji wysokiej jakości elementów z tworzyw sztucznych? Oto nasza propozycja: formy do plastiku, które zapewnią Ci nie tylko doskonałą jakość, lecz także elastyczność i efektywność produkcyjną. Jesteśmy liderem w produkcji form do plastiku, specjalizującym się w dostarczaniu klientom precyzyjnych narzędzi, które idealnie dopasowane są do ich indywidualnych potrzeb….

tworzywo LDPE

Tworzywo LDPE – co to, właściwości, zastosowanie

Polietylen o niskiej gęstości, znany jako LDPE, to materiał, który zrewolucjonizował wiele dziedzin naszego życia. LDPE jest obecny w wielu codziennych przedmiotach, które używamy na co dzień. Od folii spożywczych po worki na śmieci – jego wszechstronność i unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiony w wielu branżach. LDPE co to?…