Etykietowanie w formie – jak to wygląda w praktyce?

(5/5)(7votes)

Nakładanie etykiet na wypraski to dość skomplikowane przedsięwzięcie, lecz wszystko opiera się na zastosowaniu odpowiednich metod i technik. W tej grupie znajduje się m.in. etykietowanie w formie (IML). Oczywiście całość musi być kontrolowana przez odpowiednio przeszkolone osoby. Wykorzystując metodę IML, etykiety nakłada się na każdym boku oraz na dnie, a folia jest ściśle powiązana z pojemnikiem i nie będzie się rozwarstwiać.

Etykietowanie w formie – jak się za to zabrać? Kilka przydatnych wskazówek

Etykietowanie w formie musi być bardzo dokładnie zaplanowane. Dla wykwalifikowanych osób nie jest to trudne. Na samym początku przygotowuje się formę wtryskową, a później wprowadza się do niej optymalnie ukształtowaną etykietę z tworzywa. Zainteresowane osoby mogą skorzystać z folii:

– jednorodnej,

– wielowarstwowej.

Dodatkowo nie ma żadnych przeciwwskazań, aby na folii znalazł się jakiś wzór graficzny. Wszystko jest uzależnione od tego, jakie potrzeby będą mieć poszczególni klienci. Następnie przechodzi się do wtryskiwania tworzywa, tak aby finalnie uzyskać wypraskę wtryskową. Cały proces etykietowania w formie odbywa się pod oddziaływaniem bardzo wysokiej temperatury oraz odpowiedniego ciśnienia. Jak widać osoby bez większego doświadczenia mogłyby temu nie podołać. Ważną rolę w etykietowaniu IML pełnią też siły adhezji. Wszystko kończy się schłodzeniem wypraski, po czym wyjmuje się ją z formy wtryskowej, a etykieta stworzy z nią jednorodny element.

Etykietowanie IML – co przemawia za skorzystaniem z metody IML?

Warto zastanowić się nad jedną podstawową kwestią – jakie konkretnie zalety ma etykietowanie IML? Etykietowanie w formie to gwarancja uzyskania trwałego zdobienia. Ponadto znacznie skraca się czas wytwarzania i obniża się koszty produkcji. Jak widać skorzystają na tym przede wszystkim rozwijające się zakłady przemysłowe/produkcyjne, chociaż coraz częściej po metodę IML sięgają również małe firmy i wielkie przedsiębiorstwa. Inne mocne strony metody IML to:

– ograniczenie ilości wykonywanych operacji technologicznych,

– większa sterylność produkcji.

Jak każda technika, tak i etykietowanie w formie ma swoje słabsze strony. W tej kategorii wypadałoby wyróżnić m.in. modyfikowanie konstrukcji zastosowanej formy wtryskowej oraz konieczność inwestowania w rozmaite urządzenia pomocnicze. W związku z tym musi to nadzorować doświadczony fachowiec, aby jednocześnie zatroszczyć się o firmowe finanse i nie nadwyrężyć przygotowanego wcześniej budżetu.

Od czego uzależnione jest prawidłowe realizowanie etykietowania w formie?

Prawidłowe realizowanie etykietowania IML uzależnione jest od kilku różnych czynników. Trzeba tutaj wymienić m.in. utrzymanie etykiety w konkretnym obszarze gniazda. Wymaga to maksymalnej precyzji oraz dużego zaangażowania ze strony pracowników zakładu przemysłowego. Etykieta powinna być zabezpieczona przed przemieszczaniem się w formie, np. wtedy, gdy wypełnia się ją tworzywem. Jak utrzymać etykietę we właściwym miejscu? Kluczową rolę odgrywają w tym aspekcie dwie popularne metody, a konkretniej: podciśnieniowa (etykietę pobiera się z magazynu i wprowadza się ją do gniazda formy poprzez wtryskarkę robota) oraz elektrostatyczna (wykorzystywanie sił elektrostatycznych). Co jeszcze wpływa na prawidłowy przebieg etykietowania IML? Odpowiedni kształt etykiety, zadbanie o jej wymiary oraz właściwości mechaniczne folii.

Zapraszamy do bezpłatnej wyceny zlecenia na etykietowanie w formie > https://fullbax-formy.pl/kontakt/

Przykładowe realizacje form wtryskowych: https://fullbax-formy.pl/realizacje/

Zobacz również…

Frezowanie formy wtryskowej

(5/5)(1vote)

Wytłaczanie tworzyw sztucznych

(5/5)(1vote)  

Odlewanie tworzyw sztucznych

(5/5)(1vote)