Wtryskarka do tworzyw sztucznych – budowa, rodzaje, jak działa?

(5/5)(1vote)

Wtryskarka do tworzyw sztucznych to nowoczesna i zaawansowana technologicznie maszyna o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. To właśnie dzięki nim właściciele zakładów przemysłowych i produkcyjnych mogą liczyć na powstawanie precyzyjnych, trwałych i wytrzymałych części oraz wyrobów o nietypowych kształtach. Sprawdza się to m.in. w szeroko pojętym przemyśle oraz branży motoryzacyjnej. Kluczem do sukcesu jest właściwe dobranie wtryskarek do tworzyw sztucznych.

Jak działa wtryskarka tworzyw sztucznych?

Popularność wtryskarek do tworzyw sztucznych na polskim rynku cały czas rośnie. Wszystko to za sprawą ich rozbudowanej funkcjonalności oraz długiej żywotności. Wtryskarki należące do tej kategorii mają niebagatelny wpływ na rozwój i prawidłowy przebieg produkcji seryjnej.

Wtryskarka do tworzyw sztucznych charakteryzuje się dość specyficzną budową. Przedsiębiorcy zainteresowani ich działaniem muszą wiedzieć o tym, że tworzywo sztuczne doprowadza się do nich przy pomocy specjalnie zaprojektowanego leja. We wnętrzu urządzenia znajduje się natomiast ślimak. Tworzywo zmienia się w plastyczną masę na skutek oddziaływania właściwego ciśnienia oraz temperatury. Z kolei wspomniany wyżej ślimak jest odpowiedzialny za wtryskiwanie materiału do formy. Później pozostaje go już tylko utwardzić i schłodzić.

Budowa wtryskarki do tworzyw sztucznych

Warto pochylić się nieco nad budową profesjonalnie zaprojektowanej wtryskarki do tworzyw sztucznych. Najważniejsze podzespoły (komponenty) takiej wtryskarki to z całą pewnością:

– siłownik napędu,

– ślimak,

– siłownik przesuwu ślimaka,

– silnik napędu ruchu obrotowego,

– dysza.

Brak którejkolwiek z tych części będzie skutkował tym, iż wtryskarka do tworzyw nie będzie w stanie działać na odpowiednio wysokim poziomie i w trakcie tworzenia wyrobów dojdzie do awarii. Ważną informacją dla wszystkich zainteresowanych inwestorów jest to, że wtryskarkę tworzyw sztucznych można bez problemów dopasować do rodzaju aplikowanego tworzywa, posiadanych form wtryskowych czy też charakteru zaplanowanych prac. Skorzystają na tym zarówno mniejsze, jak i większe zakłady produkcyjne. Bardzo rozpowszechniona jest m.in. wtryskarka do plastiku.

Rodzaje wtryskarek do tworzyw sztucznych

Wtryskarki do tworzyw sztucznych dzielą się na wiele ciekawych rodzajów. W tej grupie wypada wyróżnić m.in. wtryskarki ze wstępnym uplastycznieniem, modele ślimakowe czy też tłokowe. Nie obejdzie się bez rzeczowych analiz oraz porównań, dzięki czemu poszczególne przedsiębiorstwa wybiorą dla siebie najkorzystniejsze rozwiązania. W produkcji wielkoseryjnej sprawdzą się głównie wtryskarki ślimakowe, które gwarantują użytkownikom bardzo precyzyjną produkcję, np. w przypadku tworzenia części do samochodów.

Wtryskarki tłokowe odznaczają się obecnością cylindra oraz rozdzielacza. Cały proces odbywa się poprzez wykorzystanie odpowiedniej temperatury i ciśnienia, tak aby dowolnie modelować tworzywo. Z takich wtryskarek korzysta się m.in. w laboratoriach. Ostatnią propozycją są wtryskarki ze wstępnym uplastycznieniem, które są stosunkowo drogie, ale za to gwarantują wysoką prędkość wtrysku. Za wskazane wyżej uplastycznienie odpowiada w nich ślimak zamontowany w jednym z cylindrów. Jak widać nie jest to zbyt skomplikowane.

Jaką wtryskarkę do tworzyw sztucznych wybrać?

Odpowiednio dobrana wtryskarka tworzyw sztucznych jest w stanie zdziałać cuda w każdym zakładzie produkcyjnym lub przemysłowym. To gwarancja wysokiej jakości produkcji, bezawaryjności oraz swobodnego modelowania tworzywa. Z racji tego warto znać się na poszczególnych parametrach wtryskarek, tak aby wybrać dla siebie najkorzystniejsze modele na rynku.

Dobór wtryskarki do tworzyw – czym się kierować?

Dobierając wtryskarkę do tworzyw sztucznych warto pamiętać o tym, że nieodpowiednie modele doprowadzają do zwiększenia kosztów produkcji oraz nadmiernej eksploatacji maszyn. Na samym początku należy wziąć pod lupę branżę, w której będzie wykorzystywana omawiana wtryskarka. Ponadto analizuje się takie czynniki, jak:

– wolumen produkcji,

– wymiary form wtryskowych,

– objętość wtrysku,

– pożądaną siłę zamykania formy,

– rodzaj przetwarzanego tworzywa sztucznego,

– obecność napełniaczy i elementów modyfikujących.

Jak widać do sprawy podchodzi się na poważnie, gdyż tylko w ten sposób inwestorom uda się dobrać wysokiej klasy urządzenie do własnego zakładu. Nie można też zapomnieć o wymaganiach UE. Wtryskarka do tworzyw sztucznych powinna być oznaczona znakiem zgodności CE, a producent musi dostarczyć Deklarację Zgodności WE. W innym przypadku takie urządzenie nie powinno być w ogóle brane pod uwagę. Kluczowe znaczenie mają też specyfikacja maszyny w języku polskim i dostarczona instrukcja obsługi.

Wtryskarkę do tworzyw sztucznych powinny wybierać jedynie wykwalifikowane osoby z bardzo bogatą wiedzą tematyczną. Warto wziąć pod uwagę m.in. ewentualne wsparcie serwisowe przy wystąpieniu jakichkolwiek awarii lub usterek. Chodzi tutaj również o regularne przeglądy. To zwiększenie komfortu psychicznego dla potencjalnych inwestorów.

Wybrana wtryskarka do tworzyw sztucznych musi być zaawansowana pod kątem technologicznym, tak aby stale zwiększać jakość produkowanych wyrobów. W grę wchodzi też troska o ochronę środowiska (minimalizowanie niekorzystnego wpływu produkcji na otaczające ludzi środowisko naturalne). Zainteresowane osoby powinny nawiązać współpracę z doświadczonymi partnerami, którzy pomogą im w kompleksowym wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań i nowinek technologicznych.

Zobacz również…

Tworzywa sztuczne – co to, rodzaje, wady i zalety

(5/5)(1vote)

Pokrywy plastikowe – projekt i produkcja

(5/5)(1vote)

Frezowanie formy wtryskowej

(5/5)(1vote)