Frezowanie CNC – co to jest i na czym polega?

(5/5)(2votes)

Frezowanie CNC to inaczej obróbka skrawaniem, dzięki której swobodnie usuwa się nadmiar materiału z obrabianego przedmiotu. Frezowanie ma bardzo duży związek ze szlifowaniem oraz toczeniem. Wszelkie procesy związane z frezowaniem CNC odbywają się na wysokiej klasy frezarkach lub centrach frezarskich.

Co to jest frezowanie CNC i na czym polega?

Frezowanie CNC to precyzyjne obrabianie przedmiotów przy pomocy sterowania numerycznego. Cały proces nie jest zbyt skomplikowany, ale musi być właściwie przygotowany. To właśnie z tego względu czuwają nad tym doświadczeni fachowcy. Frezowanie przebiega pod kontrolą mikrokomputera, dlatego można mieć pewność, że obróbka skrawaniem zostanie wykonana na odpowiednio wysokim poziomie i nie dojdzie przy tym do żadnych błędów. Zainteresowani bez większych problemów uzyskają oczekiwane efekty.

CNC frezowanie – najmocniejsze strony

Frezowanie CNC jest obecnie wykorzystywane na bardzo szeroką skalę. Pozwala to na uzyskanie przedmiotów o pożądanych i nietypowych kształtach. Modelowane w ten sposób mogą być przeróżne materiały, duże znaczenie mają oczywiście konkretne potrzeby użytkowników. Najczęściej z frezowania CNC korzysta się w rozbudowanych zakładach przemysłowych.

Dzięki frezowaniu CNC właściciele zakładów mają stuprocentową pewność tego, że skrócą czas produkcji i zadbają o zwiększoną wydajność oraz efektywność pracy. To także spore odciążenie dla zwykłych pracowników. W tym samym czasie można obsłużyć zdecydowanie większą liczbę klientów. Elementy o skomplikowanych kształtach zachowują przy tym bardzo dużą dokładność powierzchniową oraz wymiarową.

Frezowanie CNC – kiedy konkretnie można po nie sięgnąć?

Jak już zostało wspomniane jednym z najważniejszych atutów frezowania CNC jest to, że po taką metodę obróbki przedmiotów można sięgnąć w dowolnie wybranym momencie. To uniwersalne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie przy:

– produkcji jednostkowej – najczęściej zainteresowani mają w tym przypadku styczność z wykonywaniem tzw. prototypów. Frezowanie CNC w produkcji jednostkowej opiera się na tworzeniu tłoczników, elektrod, form wtryskowych lub też matryc. Ta metoda sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nakłada się bardzo duże wymagania produkcyjne, a pracownikom zależy na uzyskaniu jak najlepszych efektów, m.in. pod kątem dokładności wymiarowych,

– produkcji seryjnej – jak już wiadomo CNC frezowanie to bardzo nowoczesna metoda, która opiera się w dużej mierze na ogromnej precyzji oraz powtarzalności. W związku z tym można to wykorzystać m.in. przy produkcji różnego rodzaju maszyn w zakładach produkcyjnych. Prowadzi to m.in. do zaoszczędzenia pokaźnych zasobów finansowych,

– produkcji masowej – kolejną możliwością zastosowania omawianego frezowania CNC jest produkcja masowa. Sprawdza się to m.in. w przemyśle motoryzacyjnym. Dzięki temu można liczyć na to, że produkowanie kolejnych części samochodowych będzie niosło za sobą coraz to większe oszczędności. Maszyny frezujące mogą być stale unowocześniane oraz dowolnie konfigurowane. Kluczem do sukcesu jest oczywiście to, aby były obsługiwane przez starannie wyszkolone osoby. CNC frezowanie w produkcji masowej gwarantuje elastyczność linii produkcyjnej i udoskonalenie całego parku maszynowego.

Frezowanie CNC ma coraz większe grono zwolenników. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ w ten sposób można znacznie rozwinąć swój zakład produkcyjny lub przemysłowy i zapewnić sobie ogromne oszczędności. Wystarczy podjąć finalną decyzję co do tego, przy jakim konkretnie typie produkcji skorzysta się z frezowania CNC oraz zająć się prawidłową konfiguracją maszyn.

Zobacz również…

Pokrywy plastikowe – projekt i produkcja

(5/5)(1vote)

Frezowanie formy wtryskowej

(5/5)(1vote)

Wytłaczanie tworzyw sztucznych

(5/5)(1vote)