Formy zimnokanałowe – co to jest, rodzaje, zastosowanie

(5/5)(2votes)

Formy zimnokanałowe są wykorzystywane w profesjonalnie zarządzanych zakładach przemysłowych. Służą do skutecznego przeprowadzenia formowania wtryskowego, w trakcie którego szczególną rolę pełnią tworzywa termoplastyczne. Forma wtryskowa zimnokanałowa różni się nieco od gorącokanałowej. Mowa m.in. o konieczności użycia większej ilości surowca.

Forma zimnokanałowa – co to jest?

Korzystanie z form zimnokanałowych to bardzo popularne przedsięwzięcie, lecz trzeba mieć przy tym pełną świadomość tego, że sięganie po nie niesie za sobą większe zużycie energii elektrycznej. Dzięki temu proces uplastycznienia materiału przebiega bez żadnych przykrych niespodzianek i kończy się sukcesem.

Forma zimnokanałowa pozostawia po sobie tzw. wlewek. Konieczne jest jego regularne usuwanie, za co na co dzień odpowiadają doświadczeni fachowcy. W tym miejscu wypadałoby się zastanowić nad tym, czy aby na pewno jest to ekonomiczne rozwiązanie. Z jednej strony zainteresowani przedsiębiorcy muszą się przygotować na dodatkowe koszty recyklingowe, lecz z drugiej strony jest to tańsza opcja, niż w przypadku form gorącokanałowych, a to ze względu na sięganie po znacznie mniej części.

Formy zimnokanałowe – rodzaje, jak powstają?

Aktualnie dostępne formy zimnokanałowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje, a mianowicie na formy z jedną i dwoma płaszczyznami podziału. Ostateczny wybór będzie zależał m.in. od potrzeb i zamiarów przedsiębiorców.

Forma zimnokanałowa współpracuje m.in. z tryskami tunelowymi i szczelinowymi. Są podzielone na kilka różnych sekcji. Na samym początku tworzywo termoplastyczne trafia do formy przy pomocy dyszy, a nieogrzewane kanały odpowiadają za to, aby tworzywo zostało umieszczone w odpowiednich wnękach formujących. Następnie dochodzi do schłodzenia wlewu, kanałów i formowanej części. Później system wlewowy oraz wlew są mocowane do produktu końcowego i następuje jego wypchnięcie. Jak widać całość nie jest wcale zbyt skomplikowana.

Forma wtryskowa zimnokanałowa – zastosowanie

Jeśli chodzi o podstawowe zastosowanie form wtryskowych zimnokanałowych trzeba mieć na uwadze to, że korzysta się z nich we wszystkich tych miejscach, w których można zamortyzować koszty powiązane ze zwiększonym zużyciem energii elektrycznej. Chodzi m.in. o produkcję małoseryjną oraz przy produkcji wyprasek o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Forma wtryskowa zimnokanałowa zyskuje uznanie nie tylko ze względu na swoją wydajność i przystępną cenę, ale też bezawaryjność.

Sprawdź wpis w którym opisujemy formy gorącokanałowe

Zobacz również…

Pokrywy plastikowe – projekt i produkcja

(5/5)(1vote)

Frezowanie formy wtryskowej

(5/5)(1vote)

Wytłaczanie tworzyw sztucznych

(5/5)(1vote)