Formy gorącokanałowe – co o nich wiadomo? Mocne strony i charakterystyczne cechy

formy gorącokanałowe
(5/5)(3votes)

Formy gorącokanałowe są wykorzystywane w przemyśle na bardzo szeroką skalę. To właśnie z ich pomocą można zatroszczyć się o prawidłowy przebieg procesu tworzenia wyrobów z tworzywa sztucznego w formach wtryskowych. Formy gorącokanałowe sprzyjają uzyskiwaniu pożądanych kształtów, podgrzewają wyrabiane tworzywa i umożliwiają stałe monitorowanie temperatury.

Formy gorącokanałowe – co trzeba o nich wiedzieć? Najważniejsze zalety.

Podstawowym elementem składowym form gorącokanałowych są grzałki. Prawidłowo utrzymana temperatura pomaga w wyeliminowaniu różnego rodzaju odpadów. Dzięki temu tworzone tworzywa odznaczają się wysoką jakością wykonania. Oznacza to również pewne oszczędności, gdyż właściciele zakładów przemysłowych nie muszą zatrudniać dodatkowych pracowników do ręcznego usuwania odpadków. Forma gorącokanałowa pozwala na otrzymywanie optymalnych wyprasek.

Wykorzystywanie form gorącokanałowych niosą za sobą wiele zalet, w tym:

  • przyspieszenie procesu produkcji oraz zwiększenie efektywności i wydajności pracy,
  • minimalizowanie strat,
  • oszczędności związane z brakiem konieczności zatrudniania dodatkowych pracowników.

Jak widać warto się nimi nieco bliżej zainteresować i porozmawiać na temat ich doboru z doświadczonymi fachowcami. Omawiane dziś formy przydadzą się zarówno w mniejszych, jak i większych zakładach.

Formy gorącokanałowe – czy mają jakieś słabe strony?

Formy gorącokanałowe mają oczywiście swoje słabe strony. Przede wszystkim są stosunkowo drogie (droższe niż w przypadku form zimnokanałowych) i odznaczają się dość niską odpornością na pojawiające się w tworzywach zanieczyszczenia. Może to wpłynąć niekorzystnie na kluczowe właściwości form gorącokanałowych. Jeśli użytkownicy wspomnianych form zdecydują się na włączenie takiego systemu trzeba pamiętać o tym, aby uruchomić proces produkcji w ciągu najbliższych 20-30 minut.

Rodzaje form gorącokanałowych

Godne podkreślenia jest to, że obecnie projektowane formy gorącokanałowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: z wlewem bezpośrednim czołowym (w tym przypadku ogrzewana jest dysza) oraz wlewem przez rozdzielacz czołowy wielopunktowy (idealne rozwiązanie dla większych wyrobów z tworzyw sztucznych). Dobranie optymalnego rodzaju może być dość czasochłonne, dlatego też lepiej bazować na wiedzy i umiejętnościach wykwalifikowanych fachowców. To najprostsza szansa na wyeliminowanie potencjalnych błędów. Jeśli inwestorzy nigdy wcześniej się tym nie zajmowali nie powinni podejmować wiążących decyzji w pojedynkę i bez analiz.

Producent form wtryskowych Fullbax Formy oprócz form gorącokanałowych oferuje projektowanie formy wtryskowej.

Sprawdź wpis w którym opisujemy formy zimnokanałowe

Zobacz również…

Frezowanie tworzyw sztucznych – co to, zastosowanie, cena

(5/5)(1vote)

Tworzywa konstrukcyjne – co to jest, rodzaje, zastosowanie

Oceń wpis

Przetwórstwo tworzyw sztucznych – metody przetwarzania

(5/5)(1vote)