Wtryskarki używane – czy warto?

(5/5)(1vote)

Wtryskarka jest kluczowym urządzeniem w branży obróbki tworzyw sztucznych. Jej zakup wiąże się jednak z kosztami, które można ograniczyć decydując się na zakup używanej maszyny. W tym poradniku dowiesz się, czy wtryskarki używane są bezpieczną inwestycją.

Rynek oferuje szeroki wybór wtryskarek – nowych i używanych. Oferta maszyn używanych dynamicznie się rozwija, ponieważ używane wtryskarki kosztują mniej. Czy są jednak tak samo dobre jak nowe wtryskarki i warte swoje ceny? Poniżej dowiesz się, o czym pamiętać, planując zakup używanej wtryskarki.

Gdzie kupować używane wtryskarki?

Najbezpieczniejszą opcją jest kupno używanej wtryskarki z pewnego źródła. Takim źródłem jest zakup bezpośrednio w zakładzie, gdzie jej używano lub skorzystanie z pomocy rzetelnego pośrednika. Inną metodą jest samodzielne przeglądanie ogłoszeń w Internecie i branżowej prasie. Największy wybór modeli i opcji cenowych znajdziesz oczywiście online. Dzięki temu dopasujesz urządzenie do konkretnych potrzeb produkcji, sprawdzisz dostępność części zamiennych itd. Niezależnie jednak od źródła zakupu wtryskarki używanej musisz pamiętać o kilku podstawowych rzeczach

Wtryskarka używana – certyfikat CE i inne dokumenty

Na początek certyfikat CE. Oczywiście niepodrobiony. To oznaczenie wskazuje, że dana wtryskarka używane jest dopuszczona do użytkowania na terenie państw Unii Europejskiej. Aby sprawdzić autentyczność certyfikatu CE należy wyszukać jego numer (certificate number) na stronie jednostki certyfikującej – adres tej strony www powinien widnieć na naklejce umieszczonej na wtryskarce.

Kolejna kwestia to dowiedzieć się, jaki był zakres liftingu, któremu poddano używaną wtryskarkę. Zdarza się, że sprzedawca reklamuje maszyną jako „zmodernizowaną”, jednak modernizacja dotyczy tylko przemalowania elementów i czyszczenia w celu uzyskania wrażenia nowości. Dowiedz się więc, czy modernizacji zostały poddane jakieś podzespoły, czy wymieniono części, poproś o dokumenty serwisowe lub skany dokumentów.

Wtryskarki używane – czy to się opłaca?

Używane wtryskarki tworzy sztucznych mogą spełniać jak najwyższe normy jakości i działać (oraz wyglądać) zupełnie jak nowe. Wiele firm, podczas modernizacji zakładu, wysprzedaje starsze modele. Często poddaje je wcześniej kapitalnemu remontowi. Chodzi o wymianę lub regenerację najbardziej narażonych na uszkodzenia części. To dobry moment, aby kupić sprawną używaną wtryskarkę o najwyższej jakości w niższej cenie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że okres gwarancji już wygasł, a koszty napraw bierzemy w całości na siebie.

Warto dodać, że istnieje możliwość korzystnej amortyzacji maszyn produkcyjnych przy zastosowaniu modernizacji. Dzięki temu wtryskarka używana może okazać się opłacalnym wyborem także dla firm, które wcześniej nie rozważały kupna używanych maszyn. W tym przypadku konieczne jest osobiste sprawdzenie, jak działają zmodernizowane podzespoły. Ponadto planując zakup używanych wtryskarek:

– Sprawdź czy urządzenie nie ma mikropęknięć.

– Zwrócić uwagę czy wtryskarka używana przeszła przegląd także po remoncie.

– Dowiedz się, czy uruchomiono, sprawdzono i potwierdzono spełnianie norm bezpieczeństwa.

Testowanie wtryskarki używanej przed zakupem

Przy kupnie wtryskarek używanych, poza wspominanymi dokumentami, najważniejsze to sprawdzić jej działanie i stan w warunkach zakładowych. Nie powinieneś kupować używanej wtryskarki „na oko”, lecz odwiedź sprzedawcę i przetestować maszynę podczas pracy. Szczególnie jeśli interesujący cię model nie przeszedł pełnej modernizacji. Jeśli sprzedawca nie chce zgodzić się na takie rozwiązanie, w głowie powinna zapalić ci się czerwona lampka.

Alternatywne rozwiązanie to skorzystanie z wydłużonej gwarancji lub profesjonalna ekspertyza. Wówczas sprowadzamy i opłacamy fachowca, który oceni stan techniczny i stopień zużycia używanej wtryskarki. Ponadto poinformuje o koniecznych naprawach oraz ewentualnie o ich szacowanych kosztach.

Nowe wtryskarki czy używane? Podsumowanie

Zakup używanej maszyny może przynieść oszczędności finansowe w stosunku do podobnych nowych wtryskarek lub wyleasingowanych. Jednakże kupno używanych rzeczy, zwłaszcza mechanicznych czy elektrycznych, niesie ze sobą pewne ryzyko. Pół biedy jeśli wtryskarka używana posiada przedłużoną gwarancję. Najlepiej jeśli przeszła pełną modernizację, ponieważ oferuje wówczas jakość pracy i stan techniczny zbliżony do idealnego. Gorzej jeśli gwarancja już się skończyła, ponieważ za ewentualne naprawy będziemy musieli płacić w całości. Dlatego przed wyborem wypatrzonej wtryskarki używanej dobrze jest przeprowadzić oględziny sprzętu i przetestować jego działania. Jeśli sami się na tym nie znamy, możemy zamówić rzeczoznawcę. Starajmy się też kupować wtryskarki używane ze sprawdzonego źródła, a dzięki temu mamy dużą szansę, że kupimy dobry i trwały sprzęt.

Zobacz również…

Tworzywo ABS – co to, właściwości, zastosowanie

Tworzywo ABS to popularny materiał stosowany w różnych dziedzinach przemysłu, takich jak motoryzacja, elektronika czy druk 3D. Skrót ABS pochodzi od nazwy akrylonitryl-butadien-styren, które są trzema głównymi składnikami tego tworzywa. Właściwości ABS sprawiają, że jest to materiał wszechstronny, łatwy w obróbce i wykorzystywany w szerokim zakresie zastosowań. Materiał ABS co to? Terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy, znany również [...]

Tworzywa sztuczne – co to, rodzaje, wady i zalety

Tworzywa sztuczne odgrywają istotną rolę w naszym codziennym życiu, a ich wpływ na różne aspekty współczesnego świata jest niezaprzeczalny. W tym artykule przyjrzymy się wadom i zaletom tworzyw sztucznych, aby lepiej zrozumieć ich wpływ na różne dziedziny przemysłu, gospodarki oraz środowiska. Zapoznamy się również z podstawowymi informacjami na temat tworzyw sztucznych, ich rodzajów, zastosowań, a [...]

Pokrywy plastikowe – projekt i produkcja

W naszym artykule przyjrzymy się bliżej, jak od pomysłu na projekt, przez skomplikowany proces tworzenia form wtryskowych, dochodzi do produkcji funkcjonalnych i estetycznych pokryw plastikowych. Zastanowimy się również, jakie są główne zastosowania pokryw plastikowych w różnych sektorach przemysłu oraz jakie korzyści niosą ze sobą dla producentów i konsumentów. Sprawdź na czym polega projekt i produkcja [...]