Wtryskarki elektryczne czy hydrauliczne – co wybrać?

Spis treści

Wtryskarki elektryczne i hydrauliczne do tworzyw sztucznych to dwa rodzaje obrabiarek, przy pomocy których można produkować plastikowe elementy metodą wtrysku. Wiele osób w branży korzysta z wersji hydraulicznej, lecz wtryskarka elektryczna zyskuje sobie coraz szersze grono zwolenników. Oba typy posiadają swoje ograniczenia, a także wiele zalet, które warto przemyśleć przez ostatecznym podjęciem decyzji o zakupie.

Wtryskarka elektryczna a hydrauliczna – czym się różni?

Główna różnica między nimi opiera się na napędzie, którym jest albo pompa hydrauliczna, albo tzw. serwosilnik (serwomotor). Rodzaj układu napędowego danego typu wtryskarki ma zaś wpływ głównie na koszty eksploatacji maszyny. Dlatego warto lepiej poznać wady i zalety wtryskarek elektrycznych i hydraulicznych.

Mała uwaga: w przemyśle istnieją trzy rodzaje wtryskarek: elektryczne, hydrauliczne i hybrydowe. Ostatni rodzaj jest jednak najmniej popularny (póki co), dlatego w tym artykule skupimy się na porównaniu wtryskarek elektrycznych i hydraulicznych

Wtryskarki hydrauliczne i elektryczne – cena zakupu i koszty eksploatacji

Wtryskarki elektryczne na pewno są nieco droższe niż maszyny hydrauliczne o zbliżonych parametrach. Jeszcze kilkanaście lat temu cena wtryskarki elektrycznej była nawet o 40% wyższa, obecnie różnica oscyluje w granicach 12-15%. Natomiast należy wziąć pod uwagę koszty eksploatacji. Tu lepiej wypada wtryskarka elektryczna, która przy dłuższym okresie użytkowania zużywa kilkadziesiąt procent mniej energii. Oszczędności prądu to 20-40% w zależności od zastosowania, metody produkcji i długości cykli. Ponadto wtryskarka elektryczna odzyskuje energię hamowania i mniej obciąża układ chłodzenia. Dzięki temu zużywa mniej wody niż wtryskarka hydrauliczna.

Podsumowując:

– Więcej kosztuje wtryskarka elektryczna do plastiku.

– Wtryskarka hydrauliczna jest za to droższa w eksploatacji.

– Maszyna z napędem serwomotorowym i hamowaniem rekuperacyjnym generuje w dłuższym okresie niższe koszty energii i wody niż wtryskarka hydrauliczna.

Wtryskarka hydrauliczna vs elektryczna – Moc chłodnicza i hałas

Trzeba podkreślić, że wtryskarka hydrauliczna do plastiku wymaga chłodzenia oleju hydraulicznego. Rozbudowa zakładu przy zachowaniu maszyn hydraulicznych będzie wymagała większych mocy chłodniczych. Jeśli już teraz wiesz, że są one twoim zakładzie na wyczerpaniu, warto pomyśleć o zakupie wtryskarek elektrycznych. Ponadto wtryskarka hydrauliczna pracuje głośniej, emituje też więcej wibracji oraz oparów podczas pracy. Jeśli zależy Ci na czystszej produkcji, lepiej sprawdzi się wtryskarka do plastiku z napędem elektrycznym.

Hydrauliczna czy elektryczna wtryskarka do tworzyw sztucznych?

Zarówno elektryczne, jak i wtryskarki hydrauliczne do tworzyw sztucznych doskonale radzą sobie w procesie produkcji. Układ napędowy nie ma tu znaczenia, ponieważ oba typy mają podobne parametry pracy i układy sterowania. Wybór maszyny musi być podyktowany sposobem produkcji w danej fabryce. Można tylko na marginesie dodać, że wtryskarki elektryczne postrzega się jako bardziej nowoczesne. Zatem jeśli zależy nam na wizerunku nowoczesnej firmy i chcemy w przyszłości mieć wysokiej klasy park maszynowy w narzędziowni, to już teraz warto inwestować w obrabiarki elektryczne.

Wtryskarki elektryczne kontra hydrauliczne – Układ sterowania i konserwacja

W tych aspektach nie notuje się znaczących różnic. Wtryskarka elektryczna, wbrew powszechnemu mitowi, nie jest bardziej awaryjna od hydraulicznej. Wręcz przeciwnie – brak w niej elementów, które mogą się łatwo zużyć, takich jak filtry, zawory i uszczelki.

Jeśli zaś chodzi o sterowanie, to zarówno wtryskarki hydrauliczne, jak i jej elektryczne odpowiedniczki posiadają podobny układ. Fakt, maszyny elektryczne można odrobinę lepiej wysterować, ale producenci wtryskarek hydraulicznych nie zostają w tyle. Dlatego obecnie również one mogą pochwalić się wprowadzeniem wielu ulepszeń w obrębie precyzji pomp, zaworów oraz sterowania.

Która wtryskarka lepsza: elektryczna czy hydrauliczna?

Odpowiedź na pytanie, która z nich jest lepsza, zależy od tego, do czego będziemy jej potrzebowali. Dobra wiadomość jest taka, że parametry w zakresie czasu cyklu są zbliżone w przypadku obu omawianych typów maszyn. Oznacza to, że zarówno wtryskarki hydrauliczne jak i elektryczne są w stanie dać podobnie wysoką jakość i precyzję produkcji. Wszystko więc obija się o pieniądze i strategię Twojej firmy.

Jeśli chcesz produkować wyższej jakości kształtki i jesteś w stanie zainwestować nieco więcej – lepsze będą wtryskarki elektryczne. Pamiętaj, że różnica w cenie zakupu znacznie się zwróci dzięki niższym kosztom eksploatacyjnym. Z kolei wtryskarka hydrauliczna będzie dobra dla osób dysponującym mniejszym budżetem na początek.

Przez zleceniem na wtryskarki warto najpierw przetestować jak będzie wyglądać i funkcjonować finalny produkt. Sprawdź naszą usługę wykonania prototypu 3D

Spis treści

Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić

Zobacz, jakie usługi realizujemy, jak pracujemy i jak możemy Ci pomóc. 

Sprawdź najchętniej czytane artykuły

forma do plastiku

Forma do plastiku

Poszukujesz niezawodnych narzędzi do produkcji wysokiej jakości elementów z tworzyw sztucznych? Oto nasza propozycja: formy do plastiku, które zapewnią Ci nie tylko doskonałą jakość, lecz także elastyczność i efektywność produkcyjną. Jesteśmy liderem w produkcji form do plastiku, specjalizującym się w dostarczaniu klientom precyzyjnych narzędzi, które idealnie dopasowane są do ich indywidualnych potrzeb….

tworzywo LDPE

Tworzywo LDPE – co to, właściwości, zastosowanie

Polietylen o niskiej gęstości, znany jako LDPE, to materiał, który zrewolucjonizował wiele dziedzin naszego życia. LDPE jest obecny w wielu codziennych przedmiotach, które używamy na co dzień. Od folii spożywczych po worki na śmieci – jego wszechstronność i unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiony w wielu branżach. LDPE co to?…