Formy ciśnieniowe – co to jest? Budowa, zastosowanie, właściwości.

Formy ciśnieniowe - budowa, właściwości, zastosowanie
(5/5)(5votes)

Formy ciśnieniowe to wysokiej klasy narzędzia, z których korzysta się w szeroko rozumianym przemyśle, zwłaszcza przy produkcji seryjnej. W związku z tym można je napotkać m.in. w rozwiniętych zakładach produkcyjnych. Dają możliwość swobodnego wykonywania odlewów ciśnieniowych. W zdecydowanej większości przypadków forma ciśnieniowa jest tworzona z solidnej stali narzędziowej.

Formy ciśnieniowe – co to jest?

Przed przystąpieniem do procesu produkcji odlewów ciśnieniowych omawiane formy należy uprzednio zabezpieczyć środkiem smarującym. Dzięki temu wytworzy się na nich warstwa ochronna, a ciekły metal będzie można równomiernie rozprowadzić. Formy należące do tej kategorii odznaczają się sporą wytrzymałością, trwałością oraz uniwersalnością. Są produkowane przez wielu różnych producentów, lecz w tym przypadku przyda się znajomość własnych potrzeb. Niektórzy zdecydują się na wykorzystanie form z prostymi podziałami, a inni postawią na formy z siłownikami.

Formy ciśnieniowe – podstawowe zastosowanie

Warto przejść w tym miejscu do podstawowego zastosowania opisywanych form ciśnieniowych. Stosuje się je na bardzo szeroką skalę, m.in. podczas wyrobu:

  • urządzeń elektronicznych,
  • części do lamp,
  • sprzętu AGD,
  • części samochodowych,
  • korpusów maszyn,
  • uchwytów meblowych,
  • okuć okiennych,
  • elementów dekoracyjnych do domów, mieszkań oraz biur.

Każdy użytkownik doceni ich wszechstronność zastosowania, lecz kluczowym aspektem jest w tym wszystkim to, aby podczas wyrabiania powyższych elementów korzystać z nowoczesnych, wydajnych i starannie wykonanych maszyn. Takie formy umożliwiają produkowanie sporej ilości elementów metalowych o powtarzalnych wymiarach i kształtach, ponieważ wpływa to oczywiście na przyspieszenie procesu produkcji i wzrost efektywności pracy.

Forma ciśnieniowa – cechy charakterystyczne i właściwości

Formy ciśnieniowe są w stanie poradzić sobie praktycznie z każdymi warunkami środowiskowymi (nawet tymi najtrudniejszymi). Dlatego ich rosnąca popularność nie powinna nikogo dziwić. Możliwe jest projektowanie zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami i potrzebami inwestorów, lecz najpierw trzeba stworzyć ich precyzyjny projekt.

Charakterystyczną cechą form ciśnieniowych jest to, że ciekły metal jest do nich wtłaczany pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dzięki temu uzyskuje się pożądane odlewy ciśnieniowe, choć wyrób często trzeba poddać dodatkowej obróbce (np. piaskowaniu, śrutowaniu i oczyszczaniu wibracyjnemu).

Właściwości form ciśnieniowych

Jeśli właścicielom zakładów przemysłowych i produkcyjnych zależy na wzroście wydajności pracy nie powinno się długo zwlekać i czym prędzej sięgnąć po wspomniane formy ciśnieniowe. Pozwoli to na rozwinięcie własnego zakładu i pozyskanie nowych klientów. Odlewy wykonane w formach ciśnieniowych wykazują się doskonałymi właściwościami mechanicznymi, fizycznymi i chemicznymi, a poza tym są niezwykle estetyczne i atrakcyjne wizualnie.

Formy ciśnieniowe – kilka mocnych stron

Odpowiednio zaprojektowane i skonstruowane formy ciśnieniowe gwarantują powtarzalność produkcji przy zachowaniu najwyższej jakości wyrobów. W związku z tym, warto przetestować je na własnym przykładzie i w razie potrzeby polecić swoim znajomym. Ta nowoczesna technologia umożliwia wyprodukowanie sporej ilości elementów w bardzo krótkim czasie. To znaczy, że za jednym zamachem można obsłużyć kilku różnych klientów i zadbać o zakładowe finanse.

Formy ciśnieniowe sprostają rosnącym oczekiwaniom użytkowników, a to ze względu na to, że można z nich korzystać podczas tworzenia prostych, jak i skomplikowanych odlewów ciśnieniowych. Uzyskane w ten sposób metalowe elementy wykazują się długą żywotnością i nie są zbyt podatne na uszkodzenia oraz szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Formy ciśnieniowe do aluminium

Formy ciśnieniowe do aluminium pełnią nieocenioną rolę w trakcie procesu odlewania pod wysokim ciśnieniem. To właśnie wtedy dochodzi do umiejętnego tworzenia gotowych wyrobów z aluminium, miedzi, cynku czy też magnezu. Forma ciśnieniowa musi jednak udanie współgrać z nowoczesnymi maszynami. Za co konkretnie odpowiadają wspomniane wcześniej formy ciśnieniowe do aluminium? Głównie za zastygnięcie metalu i uzyskanie przez niego optymalnego kształtu, co skutkuje jego łatwą i precyzyjną obróbką, w zgodzie ze specyfikacją techniczną.

Formy ciśnieniowe – budowa?

Pozostało zastanowić się nad tym jak konkretnie wygląda budowa popularnych form ciśnieniowych. W pierwszej kolejności należy sięgnąć po sprawdzone surowce (najwyższej jakości), które muszą być dopasowane do pożądanego wyrobu. Jeśli chodzi o stop cynku, ołowiu oraz cyny najlepszym rozwiązaniem będzie stal węglowa. Ze stali stopowej będzie się korzystać w przypadku stopów żelaza, węgla i aluminium.

Posiadanie powyższej wiedzy sprawi, że zainteresowani klienci nie popełnią po drodze żadnego błędu i nie zaniedbają swoich obowiązków. Każda forma ciśnieniowa musi być pokryta środkiem smarującym, aby stworzyć w niej barierę ochronną. Dzięki temu wydłuży się jej żywotność i poprawi jakość uzyskiwanych odlewów ciśnieniowych.

Jak widać, budowa form ciśnieniowych wcale nie jest zbyt skomplikowana. Jednak najlepiej, jeśli kontrolę nad tym będą sprawować wykwalifikowani i przeszkoleni fachowcy.

Zamów formę ciśnieniową w Fullbax-Formy

Jak nietrudno się domyślić formę ciśnieniową powinno się zamawiać u sprawdzonych, doświadczonych i renomowanych firm. Doskonałym przykładem okaże się firma Fullbax-Formy. To firma, dzięki której potencjalni klienci w krótkim czasie mogą zamówić nowoczesne i w pełni profesjonalne formy ciśnieniowe. Każda forma ciśnieniowa będzie dopasowana do indywidualnych oczekiwań inwestorów.

Godne podkreślenia jest to, że odpowiednio dobrana forma ciśnieniowa znacznie usprawni proces wytwarzania detali z metali niezależnych. Poradzi też sobie z trudnymi warunkami pracy, a do tego odznacza się maksymalnym stopniem szczelności. To niezawodne rozwiązanie dla wielu zakładów przemysłowych oraz produkcyjnych. Nad produkcją formy ciśnieniowej w firmie Fullbax-Formy czuwają wykwalifikowani specjaliści z biura projektowego. Wystarczy się z nimi skontaktować i przedstawić swoje oczekiwania, a następnie nawiązać długofalową współpracę.

Producent form wtryskowych z Chin Fullbax Formy zaprasza do skorzystania z usługi projektowania form wtryskowych.

Zobacz również…

Pokrywy plastikowe – projekt i produkcja

(5/5)(1vote)

Frezowanie formy wtryskowej

(5/5)(1vote)

Wytłaczanie tworzyw sztucznych

(5/5)(1vote)