Uzyskiwanie nietypowych części na skutek zastosowania form wtryskowych jest równoznaczne z koniecznością wypolerowania ich powierzchni. Gładka powierzchnia użytkowanych form doprowadza do tego, że inwestorzy są w stanie uzyskać najwyższej jakości wyroby o pożądanych parametrach. Polerowanie form wtryskowych nie jest zbyt skomplikowanym procesem, a zainteresowane osoby mogą sięgnąć w tym przypadku po kilka różnych metod.
Polerowanie form wtryskowych – co to właściwie jest i z jakich metod można skorzystać?
Polerowanie form wtryskowych to przede wszystkim precyzyjna obróbka powierzchni (bezwiórowa), która przygotowuje wspomnianą formę do rozpoczęcia procesu produkcji. Tym samym forma staje się gładka oraz połyskliwa. Odpowiednio wykonywane prace serwisowe mają ścisły związek z wydłużeniem żywotności stosowanych akcesoriów, dlatego powinni się tym zająć wykwalifikowani fachowcy. Najpopularniejsze metody polerowania form wtryskowych to:
– polerowanie ręczne formy wtryskowej – zdecydowanie najbardziej rozpowszechniona propozycja, która umożliwia uzyskanie pełnej kontroli nad przebiegiem wspomnianego procesu polerowania. Zmniejsza się w ten sposób częstotliwość pracy nowoczesnych maszyn i sprawuje się pieczę nad pilnikarkami, polerkami czy też głowicami ultradźwiękowymi,
– polerowanie form wtryskowych przy pomocy ultradźwięków – innowacyjna metoda (uważana za najefektywniejszą), która wymaga zastosowania specjalnie dobranych narzędzi i akcesoriów. Wykorzystywane urządzenia są niezwykle poręczne, co ułatwia zainteresowanym osobom przeprowadzenie polerowania form wtryskowych i uzyskanie pożądanych efektów.
Dzięki polerowaniu form wtryskowych można bez większych problemów usunąć nadmiar materiału, tak aby na sam koniec mieć styczność z lśniącą i idealnie gładką powierzchnią. Często wykorzystuje się do tego pasty diamentowe, tarcze lub luźne ziarna. Polerowanie mogą Państwo wykonać w naszej narzędziowni form wtryskowych.
Polerowanie formy wtryskowej – co jeszcze trzeba wiedzieć na ten temat?
Najwięcej problemów mniej doświadczonym osobom może przysporzyć odpowiednie dobranie urządzeń do polerowania form wtryskowych. Jest to oczywiście zależne od charakteru realizowanych prac oraz od zamierzonych efektów. Trzeba to sobie bardzo dokładnie przeanalizować (najlepiej w porozumieniu z fachowcami), tak aby uchronić się przed błędami.
Polerowanie form wtryskowych ręczne może być wykonywane poprzez połączenie ze sobą kilku różnych technik polerowania. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby korzystać m.in. z pilnikarek i urządzeń ultradźwiękowych. Ciekawostką jest fakt, że popularne ultradźwiękowe polerki pracują na poziomie około 20-25 tysięcy uderzeń na sekundę. Brak polerowania może poskutkować tym, iż powierzchnia formy wtryskowej będzie narażona na pojawianie się licznych osadów, zanieczyszczeń, rdzy, zabrudzeń i kamienia. Obniży się też komfort pracy, a przedsiębiorcy nie będą w stanie produkować wysokiej jakości części dla własnych klientów.
Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na produkcję form do wtryskarek.